TB WOODS P1928M50 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 50mm Belt Width | AK6HQT
TB WOODS P1928M50 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 50mm Belt Width
Item: AK6HQTModel: P1928M50
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 50 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Spoked
Dimension E 0.53"
Dimension L 2.63"
Dimension M 7/25"
Face Width 2.38"
Hub Dia. 6 1/2"
Hub Length 1.63"
Hub Location 0.38"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1310 RPM
Number Of Teeth 192
Outside Dia. 19 1/5"
Pitch Dia. 19.249"