TB WOODS P6014M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 10.527 inch Pitch Dia. | AK6JLX
TB WOODS P6014M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 10.527 inch Pitch Dia.
Item: AK6JLXModel: P6014M170
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 170 mm
Bushing J
Bushing Series J
Construction Plain
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 2"
Hub Location 2.13"
Inside Dia. 8 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2400 RPM
Number Of Teeth 60
Outside Dia. 10.42"
Pitch Dia. 10.527"