TB WOODS P3814M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 6.667 inch Pitch Dia. | AK6FPT
TB WOODS P3814M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 6.667 inch Pitch Dia.
Item: AK6FPTModel: P3814M55
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SF
Construction Plain
Dimension E 0.06"
Dimension L 2"
Dimension M 0.69"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 1 1/4"
Hub Location 1 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3820 RPM
Number Of Teeth 38
Outside Dia. 6 14/25"
Pitch Dia. 6.667"