TB WOODS P6414M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia. | AK6FJE
TB WOODS P6414M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia.
Item: AK6FJEModel: P6414M55
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 0.94"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.06"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 0.13"
Inside Dia. 9 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2250 RPM
Number Of Teeth 64
Pitch Dia. 11.229"