STARRETT 91996-13-03 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 13 Ft. 3 Inch Coil
13 Ft. 03 In.
Get it by Friday, May 22
€18.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 159" |
| Welded Length | 159" |
| Welded Length In Inches | 159" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Pump Packages
- Conventional Spray Guns
- Indexable End Mills
- Disc Padlocks
- Laboratory Desiccators
- AKRO-MILS 30270 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANSELL 87-208 Alphatec Pink Chemical Resistant Gloves
- ANSELL 11-425 Hyflex Abrasion Resistant Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric
- SUGATSUNE Edge Pull Handles
- SOLA/HEVI-DUTY 24 to 28VDC, DC Power Supply
- LITTLE GIANT PUMPS Magnetic Drive Pumps
- USA SEALING Neoprene Flange Gasket, 9-7/8 Inch Outside Diameter
- GROHE Escutcheon
- NIBCO 733-3-LF Series Unions, C x F, Cast, Lead-Free
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-13-03 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 13 Ft. 3 Inch Coil
€18.64 /unit







