STARRETT 91996-12-02-1/2 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 4 TPI, Raker Set, 12 Ft. 2-1/2 Inch Coil
12 Ft. 02-1/2 In.
Get it by Thursday, May 21
€17.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 154.5" |
| Welded Length | 146 1/2" |
| Welded Length In Inches | 146 1/2" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Service Counters
- Extension Ladders
- Drum Cradles and Tippers
- Wire Shelf Posts
- Emergency Response Cots and Beds
- KAREWEAR Finger Guard, Grain Leather Cowhide
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, SS, Press x Press, FKM Seal
- VIEGA PROPRESS 90 Degree XL-C Elbow, Press x Press
- KEO Metric NC Spotting Drills, Long
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Rectangular PP Bottles, Wide Mouth
- APPROVED VENDOR Fiber Transport Drum
- MAIN FILTER INC. Hydraulic Filters, Wire Mesh, 55 Micron
- SPEARS VALVES CPVC Butterfly Check Valves, Spigot Ends, FKM
- BALDOR MOTOR Three Phase General Purpose Motors, 200V, Foot Mounted, ODP
- TEADIT 1525 Full Face Cut Gaskets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-12-02-1/2 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 4 TPI, Raker Set, 12 Ft. 2-1/2 Inch Coil
€17.67 /unit







