STARRETT 91996-15-05-1/2 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 4 TPI, Raker Set, 15 Ft. 5-1/2 Inch Coil
15 Ft. 05-1/2 In.
Get it by Thursday, May 21
€20.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 205.5" |
| Welded Length | 185 1/2" |
| Welded Length In Inches | 185 1/2" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Insulated Tool Sets
- Bonnets and Pads
- Cylinder Hand Trucks
- Air Winches
- Rigid Barrier Components
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- KRYTOX 240AB Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- KRYTOX GPL 222 Series Anti Corrosion Grease
- MUELLER INDUSTRIES 1600-D Chexter Check Valves
- RUD CHAIN VRBS Load Rings For Welding
- TY-RAP Identification Cable Tie
- ALPHA FITTINGS Male Swivel Branch Tee
- PHILIPS ADVANCE Non-PCB Capacitors
- HONEYWELL Hard Hats
- WHEATON Standard Wide Mouth Bottles, Clear
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-15-05-1/2 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 4 TPI, Raker Set, 15 Ft. 5-1/2 Inch Coil
€20.58 /unit







