STARRETT 91996-10-09 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 10 Ft. 9 Inch Coil
10 Ft. 09 In.
Get it by Thursday, May 21
€16.22 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 129" |
| Welded Length | 129" |
| Welded Length In Inches | 129" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 33.53 |
| Ship length (cm) | 34.29 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Control Stations
- Outdoor Fixture Accessories
- Recorder Datalogger Accessories
- Trash Bag and Can Liner Accessories
- Paint Strainers
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- KRYTOX GPL 246 Series Electrical Conducting Grease
- DESTACO 323 Series Pull Action Latch Clamps
- TYGON C-210-A Tubings
- ACME ELECTRIC WI002 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- 3M Medium Grade Arbor Mount Sanding Disc
- EATON EHD Series Molded Case Switches, F Frame
- VESTIL ALUM-P Series Hand Trucks With Fold Down Platform
- REGAL Extension Hand Taps, Plug, HSS, Alcrona
- WALTER TOOLS Extension Taps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-10-09 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 10 Ft. 9 Inch Coil
€16.22 /unit







