STARRETT 91996-11-08 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 11 Ft. 8 Inch Coil
11 Ft. 08 In.
Get it by Thursday, May 21
€17.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 140" |
| Welded Length | 140" |
| Welded Length In Inches | 140" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 40.89 |
| Ship length (cm) | 42.16 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Cabinet Accessories
- Carrying Cases
- Aluminum Angle Stock
- Louver Flange Kits
- Glass and Ceramic Drill Bits
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- TOUGH GUY Flexible Bed Spiked Shoes
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Lime
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Galvanized
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Aluminum
- DAYTON Vertical Mounting Bases
- VULCAN HART Oven Bottom
- LUBRIMATIC Brake Lines
- ICS Shields
- KLEIN TOOLS Long-Nose Pliers, Side Cutting
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-11-08 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 11 Ft. 8 Inch Coil
€17.19 /unit







