STARRETT 91996-24 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 24 Ft. Coil
24 Ft.
Get it by Friday, May 22
€28.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 288" |
| Welded Length | 288" |
| Welded Length In Inches | 288" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 33.02 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Headlamps and Hands Free Lights
- Thermocouples Assemblies
- Panel Holding Clips
- Door Ramps
- Underground Enclosures
- OIL SAFE Colour Coded Quick Connects, Male
- GRAPHIC CONTROLS Chart Recorder Pens
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Electro-Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- TMI Swinging Door, Silver
- COOPER B-LINE Multiple Metering, Vertical Gang, Lever Bypass
- BENCHMARK SCIENTIFIC Accuris Series Mammalian Genotyping Kits
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial Horizontal 3-Way Full Port Ball Valves, Flanged, FKM
- DIXON EZ Boss-Lock Cam And Groove Couplers, Female NPT, Type D
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-24 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 24 Ft. Coil
€28.83 /unit







