STARRETT 91996-10-08 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 10 Ft. 8 Inch Coil
10 Ft. 08 In.
Get it by Thursday, May 21
€16.22 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 128" |
| Welded Length | 128" |
| Welded Length In Inches | 128" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Containers
- UPS Systems
- Tool Lanyards
- Fume Extractors
- Stainless Steel Music Wire
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP3000 Series Inline Die Grinders
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Branch Tees, BSPT Thread, Acetal Black
- TYGON 2001 Chemical Resistant Pump Tubings
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- E JAMES & CO Rubber Strip, Extreme Temperature, 50A
- LOVEJOY AL Type Hubs Without Keyway, Inch Bores
- ANVIL Flex Connectors
- PASS AND SEYMOUR Adorne Series Soft Tap Switches
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 2-56 Unc
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-10-08 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 10 Ft. 8 Inch Coil
€16.22 /unit







