STARRETT 91996-17 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 17 Ft. Coil
17 Ft.
Get it by Thursday, May 21
€22.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 204" |
| Welded Length | 204" |
| Welded Length In Inches | 204" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Aerators
- Oilers and Reservoirs
- Panel Truck Accessories
- Electric Infrared Heater Accessories
- Panel Saw Accessories
- VIEGA PROPRESS Lead-Free Bronze Inline Ball Valve, FNPT x Press
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Black
- RUD CHAIN PP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings, Metric Thread
- ANVIL AS865 Series Wide Throat Heavy Duty Beam Clamps
- INNOVATIVE COMPONENTS 1/4" Thread Size Snap Lock Star Knob
- MONOPRICE Keystone Jacks
- ARO MaxAir Series Rotary Lever Valves
- STEINER INDUSTRIES 0224K SensiTIG Welding Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-17 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 17 Ft. Coil
€22.04 /unit







