STARRETT 91996-22 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 22 Ft. Coil
22 Ft.
Get it by Thursday, May 21
€26.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 264" |
| Welded Length | 264" |
| Welded Length In Inches | 264" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Dust Pans
- Extension Cord Storage Reel Accessories
- Trench Drain Accessories
- Plate and Beam Lifting Clamps
- Carbon Steel Grating
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Hemmed Inspection Women White Gloves
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- CEP 480VAC Three Phase Temporary and Portable Power Stations
- USA SEALING Aramid Fiber with SBR Binder Flange Gasket
- SPEARS VALVES PVC True Union Industrial 3-Way Horizontal Full Port Ball Valves, BSP Threaded, FKM, Metric
- GLOBE SCIENTIFIC Grip Racks
- NIBCO 5811 Series Sanitary Tees, H x H x H, ABS DWV
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-22 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 22 Ft. Coil
€26.89 /unit







