STARRETT 91996-18-06 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 18 Ft. 6 Inch Coil
18 Ft. 06 In.
Get it by Friday, May 22
€23.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 222" |
| Welded Length | 222" |
| Welded Length In Inches | 222" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Hose Fittings
- Drill Chucks & Accessories
- Current Probes
- Electromagnetic and Electromechanical Locks
- Soapstones
- DWYER INSTRUMENTS PAFS-1000 Series Averaging Flow Sensors
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 7500 Gas Springs
- ANVIL 260 Series Adjustable Clevis Hangers, Carbon Steel
- RUBBERMAID Tote Box
- NEW YORK WIRE Screen Bronze
- LITTLE GIANT Workbench 5000lb. Capacity 48 Inch
- DAYTON Burner Head Assemblies
- MERIT BRASS M406 Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-18-06 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 18 Ft. 6 Inch Coil
€23.49 /unit







