STARRETT 91996-19-10 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 4 TPI, Raker Set, 19 Ft. 10 Inch Coil
19 Ft. 10 In.
Get it by Thursday, May 21
€24.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 238" |
| Welded Length | 238" |
| Welded Length In Inches | 238" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Plug In Surge Protection Devices
- Hand Dryer Accessories
- Scaffolding
- PA System Accessories
- DWYER INSTRUMENTS DH3 Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X500 Gas Springs
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- LYON Bulk Storage Rack Starter Unit
- OHAUS Explorer Series, Balance Scale
- BOSTON GEAR 16 Diametral Pitch Steel Bevel Gears
- LCN Pneumatic Door Operators
- SPEAKMAN Chelsea VS-3011 Series Shower Heads, Low Flow
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-19-10 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch Width, 4 TPI, Raker Set, 19 Ft. 10 Inch Coil
€24.95 /unit







