STARRETT 91996-19 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 19 Ft. Coil
19 Ft.
Get it by Thursday, May 21
€23.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 228" |
| Welded Length | 228" |
| Welded Length In Inches | 228" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Flame Resistant and Welding Sleeves
- Extension Cord Reels
- Direct Drive Corrosion Resistant Shutter Mount Fans
- Bronze Blanks, Flats, Bars, Plates and Sheet Stock
- Shadow Boards
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- CONDOR High Visibility Cowhide Leather Palm Gloves, Yellow
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 51 x 19 mm Size
- BRADY Pipe Marker, Fire Protection Water
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 37mm Wide Falcon HTC Synchronous Drive Gearbelt
- GENERAL ELECTRIC Undervoltage Release
- RIZON Fixed Showerheads
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 13mm Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-19 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 19 Ft. Coil
€23.98 /unit







