STARRETT 91996-14-09 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 14 Ft. 9 Inch Coil
14 Ft. 09 In.
Get it by Friday, May 22
€20.10 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 |
| Pitch (tpi) | 4 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 177" |
| Welded Length | 177" |
| Welded Length In Inches | 177" |
| Width | 0.375 |
| Width (in) | 3/8" |
| Width (mm) | 10 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
91996-250 | 91996-250 | €1.39 | |
![]() |
91996-05-11-1/2 | 91996-05-11-1/2 | €11.37 | |
![]() |
91996-04-08-1/8 | 91996-04-08-1/8 | €10.40 | |
![]() |
91996-05-01-1/2 | 91996-05-01-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-02-1/4 | 91996-05-02-1/4 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-04-1/2 | 91996-05-04-1/2 | €10.88 | |
![]() |
91996-05-07-3/8 | 91996-05-07-3/8 | €11.37 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Boltless Shelving Accessories
- Tiling Miscellaneous Tools
- Cable Pullers
- Fuse Kits
- Molded Case Circuit Breakers
- TURTLESKIN SBL-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Metric
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- FACOM 22 Midget Open End Wrenches, 15° Hinged
- MILWAUKEE Tamper Plate
- HOFFMAN Spectra Cool G57 Series Outdoor Enclosure Air Conditioners
- LINN GEAR Type B Helical Gears, Plain Gear, 10 T.D.P
- OBERON TCG Arc Flash Kits, 65 Cal Arc Rating
- STANLEY Claw & Framing Hammers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91996-14-09 Band Saw Blade Coil Stock, 3/8 Inch width, 4 TPI, Raker Set, 14 Ft. 9 Inch Coil
€20.10 /unit







