FABORY M01030.200.0060 Square Head Bolt, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8BUT 38CH21
FABORY M01030.200.0060 Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 60 mm Lg., Blk Oxide, Square, Coarse
Item: CG8BUTModel: M01030.200.0060Cross Ref: 38CH21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 479
Display Qty 10
Drive Type External Square
Fastener Length 60 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22
Head Dia. 22 mm
Head Height 20 mm
Head Type Square
Length 60 mm
Minimum Temperature -58°F
Overall Length 60 mm
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm