TB WOODS 14MPC67S90 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 90mm Belt Width, 11.755 inch Pitch Dia.
2150 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 90 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 4030 |
| Bushing Type | 4030 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 3" |
| Dimension M | 1 1/5" |
| Face Width | 4 1/5" |
| Hub Length | 3" |
| Hub Projection | 1 1/5" |
| Hub Projection (in.) | 1.20" |
| Inside Dia. | 10 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2150 RPM |
| Number Of Teeth | 67 |
| Outside Dia. | 11.65" |
| Pitch Dia. | 11.755" |