TB WOODS 14MPC38S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 68mm Belt Width, 6.667 inch Pitch Dia.
5830 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Construction | Plain |
| Dimension L | 2" |
| Hub Length | 2" |
| Hub Projection | 1.33" |
| Hub Projection (in.) | 1.33" |
| Inside Dia. | 5.19" |