TB WOODS 14MPC28S37MPB QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 37mm Belt Width, 4.912 inch Pitch Dia.
7950 RPM
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 37 mm |
| Bore Type | Finished With No Keyway |
| Bushing | MPB |
| Construction | Plain |
| Dimension L | 3.06" |
| Dimension M | 0.0" |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Location | 3.97" |
| Hub Projection | 3.97" |
| Hub Projection (in.) | 3.97" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Rpm | 7950 RPM |
| Number Of Teeth | 28 |
| Outside Dia. | 4 4/5" |
| Pitch Dia. | 4.912" |