TB WOODS 14MPC80S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 68mm Belt Width
1800 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3525 |
| Bushing Type | 3525 |
| Construction | Webbed |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2 1/2" |
| Dimension M | 0.83" |
| Face Width | 3.33" |
| Hub Dia. | 8 3/4" |
| Hub Length | 2 1/2" |
| Hub Projection | 0.83" |
| Hub Projection (in.) | 0.83" |
| Inside Dia. | 12 1/2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1800 RPM |
| Number Of Teeth | 80 |
| Outside Dia. | 13.93" |
| Pitch Dia. | 14.036" |