TB WOODS 14MPC32S68MPB QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 68mm Belt Width, 5.614 inch Pitch Dia.
6940 RPM
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Finished With No Keyway |
| Bushing | MPB |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 1.13" |
| Dimension L | 4.46" |
| Dimension M | 0.0" |
| Face Width | 3.33" |
| Hub Location | 4.57" |
| Hub Projection | 4.57" |
| Hub Projection (in.) | 4.57" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Rpm | 6940 RPM |
| Number Of Teeth | 32 |
| Outside Dia. | 5 1/2" |
| Pitch Dia. | 5.614" |