TB WOODS 14MPC60S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 68mm Belt Width, 10.527 inch Pitch Dia.
2400 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3525 |
| Bushing Type | 3525 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2 1/2" |
| Dimension M | 0.83" |
| Face Width | 3.33" |
| Hub Length | 2 1/2" |
| Hub Projection | 0.83" |
| Hub Projection (in.) | 0.83" |
| Inside Dia. | 8 22/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2400 RPM |
| Number Of Teeth | 60 |
| Outside Dia. | 10.42" |
| Pitch Dia. | 10.527" |