TB WOODS 14MPC48S20 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 20mm Belt Width
3010 RPM
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 20 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 16/25" |
| Face Width | 1 9/25" |
| Hub Dia. | 6 1/4" |
| Hub Length | 2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 3010 RPM |
| Number Of Teeth | 48 |
| Outside Dia. | 8.31" |
| Pitch Dia. | 8.421" |