TB WOODS 14MPC43S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 37mm Belt Width, 7.544 inch Pitch Dia.
3370 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 37 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 0.06" |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Projection | 0.06" |
| Hub Projection (in.) | 0.06" |
| Inside Dia. | 6" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 3370 RPM |
| Number Of Teeth | 43 |
| Outside Dia. | 7.43" |
| Pitch Dia. | 7.544" |