STARRETT 93189-18-09 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 18 Ft. 9 Inch Coil
18 Ft. 9 In.
Get it by Thursday, May 21
€115.75 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 225" |
| Welded Length | 225" |
| Welded Length In Inches | 225" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Negative Air Machine Accessories
- Automotive Testing Instruments
- Hydraulic Reservoir Tanks
- Bedpan Washers
- Arbors
- WELLS LAMONT Para-Aramid/Meta-Aramid Seamless Heat Resistant Gloves
- TEMPCO EHT Series Tubular Enclosure Heaters
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Solid Carbide
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- APPLETON ELECTRIC 4000 Lumens LED Light Fixture
- JACKSON SAFETY Odyssey Series Safety Goggles
- DESTACO 95030, 95040, 95050, 95060 Series Straight Line Action Clamp
- MARTIN SPROCKET Bushed QD Type Roller Chain Sprockets, 140 Chain Number
- NIBCO 6617 Series Socket Caps, S, Kynar Natural PVDF Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-18-09 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 18 Ft. 9 Inch Coil
€115.75 /unit







