STARRETT 93189-15-05 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 15 Ft. 5 Inch Coil
15 Ft. 5 In.
Get it by Thursday, May 21
€95.46 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 185" |
| Welded Length | 185" |
| Welded Length In Inches | 185" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Labels
- Pneumatic Flow Control And Needle Valves
- Drum Deheader
- Combination Starters
- Pushbutton Enclosures
- ANSELL 11-515 Hyflex High Visibility Cut Resistant Gloves
- RUD CHAIN VRBK FIX/VRBK Load Rings For Welding For 90 Degree Corners
- RUD CHAIN WPPH-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- ANVIL 1167 Series Reducers, Galvanized
- PIC GAUGES General Purpose Vacuum Gauge, MNPT, 1/2" NPT, Gauge Connection Location: Bottom
- KENNEDY KYAccry Series Drawer Liner
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Return Line Filters, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal
- REGAL Extension Hand Taps, Taper, HSS, TiN
- GOODMAN Central Air Conditioner Condensers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-15-05 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 15 Ft. 5 Inch Coil
€95.46 /unit







