STARRETT 93189-16-09 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 9 Inch Coil
16 Ft. 9 In.
Get it by Thursday, May 21
€104.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 201" |
| Welded Length | 201" |
| Welded Length In Inches | 201" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tongue and Groove Pliers
- Sledges
- Cabinet Bench Accessories
- Lifting Bag
- Oil Filters / Lube Filters
- AUTOQUIP Coil Transfer Cars
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- MUELLER INDUSTRIES 582SS-N Y Strainers
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
- SENSIT Multi-Gas Detector, 4 Gas
- COOPER B-LINE Wall Mount Kits
- SPEARS VALVES PVC Duct Fitting 3 Piece 90 Deg. Elbows, Belled Socket
- MI-T-M Quick Connect Sockets
- BROWNING 358 Series 8V Gripbelt and Gripnotch Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-16-09 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 9 Inch Coil
€104.15 /unit







