STARRETT 93189-16-02 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 2 Inch Coil
16 Ft. 2 In.
Get it by Thursday, May 21
€101.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 194" |
| Welded Length | 194" |
| Welded Length In Inches | 194" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drum Pump Motors
- Control Stations
- Vector Motor Brakes
- Food Waste Disposers
- Plug Gauges
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Smooth Nitrile
- DESTACO 344-R Series Pull Action Latch Clamps
- JOHN GUEST Speedfit Male Connectors, NPT Thread
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- APPROVED VENDOR Recycling Carts
- SOUTHWIRE COMPANY SGT Series Battery Cable
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting 90 Degree Elbows
- GOODMAN Pistons
- NIBCO 4607-9-3 Series 90 Deg Elbows, with Side Outlet Slip x Slip x FIPT, PVC Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-16-02 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 2 Inch Coil
€101.26 /unit







