STARRETT 93189-16-09-1/2 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 09-1/2 Inch Coil
16 Ft. 9-1/2 In.
Get it by Thursday, May 21
€104.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 237.5" |
| Welded Length | 201 1/2" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan Frames
- Buckets and Pails
- Split End Blanks
- Water Purification System Accessories
- Vector Motor Brakes
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- ADB HOIST RINGS MFG. Offset Hex Keys
- CONDOR Cowhide Leather Palm Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, Palm/Full Dotted/Double Dipped
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- EAGLE GROUP Cart Cover, Coated Nylon, Zipper Closure
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip Lincoln Style
- LISLE Super Torx Bit
- BUSSMANN L Series Fuse Links
- EDWARDS SIGNALING LED Steady Or Flashing Beacons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-16-09-1/2 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 09-1/2 Inch Coil
€104.15 /unit







