STARRETT 93189-16-01-1/4 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 1-1/4 Inch Coil
16 Ft. 1-1/4 In.
Get it by Thursday, May 21
€101.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 194.75" |
| Welded Length | 193 1/4" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Swivels
- Air Cannons and Man Coolers
- Photoelectric Sensors Accessories
- Medical Lighting
- CAM Handles
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- MEMPHIS GLOVE Select Grain Unlined Cow Leather Driver Work Gloves
- BOLLE SAFETY Contour Metal Ultra-Lightweight Safety Glasses
- LEATHERHEAD TOOLS S.E.T. Ultra Force Breacher Bars
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Up
- ABUS Lockout Padlocks
- REELCRAFT Hose Reels, 7000 Series, Spring Retractable
- SLOAN Hanger Brackets
- GROVE GEAR NH Series, B-R Style, 821 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- WILKERSON F18 Particulate Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-16-01-1/4 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 1-1/4 Inch Coil
€101.26 /unit







