STARRETT 93189-16-00-3/4 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 0-3/4 Inch Coil
16 Ft. 3/4 In.
Get it by Thursday, May 21
€101.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 192.75" |
| Welded Length | 192 3/4" |
| Welded Length In Inches | 192 3/4" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Anti-Slip Tapes
- Road and Asphalt Rakes
- Link Filters
- Cartridge Heaters
- Double End Drill Bits
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- ANVIL AS200EH Series Channels With Elongated Holes
- ANVIL AS606 Series 3-Hole Corner Angle
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- SPEEDAIRE Single Acting Compact Air Cylinder, Screw Clearance Holes Both Ends Mount, 1-1/16" Bore Diameter
- CASH VALVE Balls
- SCHNEIDER ELECTRIC Connector Sets
- IRON HORSE Aluminum Worm Gearbox Output Covers
- BLACK & DECKER Pumps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-16-00-3/4 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 0-3/4 Inch Coil
€101.26 /unit







