STARRETT 93189-15-11 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 15 Ft. 11 Inch Coil
15 Ft. 11 In.
Get it by Thursday, May 21
€98.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 191" |
| Welded Length | 191" |
| Welded Length In Inches | 191" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Motor Driven and Hand Crank Hose Reels
- Gasoline Engines
- PVC and CPVC Tubing
- Engine Lathes
- Lobby Brooms
- HI TEMP Welding Curtain
- AKRO-MILS 33166 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- ANSELL 29-865 Alphatec Medium Duty Unsupported Neoprene Gloves
- KEO Long Series Metric Combined Drills And Countersinks, 60 Degrees Countersink Angle, Cobalt
- KENNEDY VTC Series Pegboard Hook Set
- SPEARS VALVES Schedule 80 Gray CPVC Hot-Tap Saddles, EPDM Saddle x Socket (Spigot) SS316 Bolts
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 30 mm Outside Dia.
- ANVIL ASNS Series Clamping Nuts Without Spring
- STARRETT 95410 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-15-11 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 15 Ft. 11 Inch Coil
€98.35 /unit







