STARRETT 93189-19-07 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 19 Ft. 7 Inch Coil
19 Ft. 7 In.
Get it by Thursday, May 21
€121.55 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 235" |
| Welded Length | 235" |
| Welded Length In Inches | 235" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Tape Level Indicators
- Putty/Joint Knives Spatulas Scrapers
- Bar and Pipe Trucks
- Clamps and Fasteners
- Burets
- AKRO-MILS 35240 Nest And Stack Totes
- RUD CHAIN RM Eye Nuts, Pipe Thread
- JOHN GUEST Metric Plugs, Acetal Black
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 3/4 Inch x 500 Inch per Roll
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Steel Tip, Steel Saw Blade
- TY-RAP Standard Cable Tie
- VEE GEE Liquid In Glass Thermometer
- MILWAUKEE Ratchets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-19-07 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 19 Ft. 7 Inch Coil
€121.55 /unit







