STARRETT 93189-16-10 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 10 Inch Coil
16 Ft. 10 In.
Get it by Thursday, May 21
€104.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 202" |
| Welded Length | 202" |
| Welded Length In Inches | 202" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.34 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Ear Muffs
- Stroboscopes
- Check Nut Wrenches
- Towing Chains and Cables
- Welding Cable
- ANSELL 11-600V Hyflex Coated Gloves
- SALISBURY Class 1 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black, Red Inside
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 14 Inch, Red
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- DICKSON 4 Inch Temperature Chart Recorders
- KERN AND SOHN Platform Balances
- PETERSEN PRODUCTS 143-1 Series Pipe Plug
- LEGRIS 0900 Series Straight Adapters
- KURIYAMA Food Grade Hose Assemblies
- APPROVED VENDOR Electrically-Insulating Fish Paper Gasket Sheets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-16-10 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 16 Ft. 10 Inch Coil
€104.15 /unit







