TB WOODS 8MPC90S21 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 4.88 inch Hub Dia., 21mm Belt Width
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 21 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 2517 |
| Bushing Type | 2517 |
| Construction | Spoked |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 1 3/4" |
| Dimension M | 0.55" |
| Face Width | 1 1/5" |
| Hub Dia. | 4 22/25" |
| Hub Length | 1 3/4" |
| Inside Dia. | 8" |