TB WOODS 14MPC90S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 37mm Belt Width
1600 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 37 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3525 |
| Bushing Type | 3525 |
| Construction | Spoked |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2 1/2" |
| Dimension M | 11/25" |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Dia. | 8 3/4" |
| Hub Length | 2 1/2" |
| Inside Dia. | 14.19" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1600 RPM |
| Number Of Teeth | 90 |
| Outside Dia. | 15 17/25" |
| Pitch Dia. | 15.79" |