TB WOODS 8MPC60S62 QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 62mm Belt Width, 6.015 inch Pitch Dia.
6420 RPM
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 62 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 0.91" |
| Face Width | 2.91" |
| Hub Length | 2" |
| Inside Dia. | 5" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Rpm | 6420 RPM |
| Number Of Teeth | 60 |
| Outside Dia. | 5.95" |
| Pitch Dia. | 6.015" |