TB WOODS 14MPC38S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Ductile Iron, 37mm Belt Width, 6.667 inch Pitch Dia.
5830 RPM
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 37 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3020 |
| Construction | Plain |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 0.06" |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Projection | 0.06" |
| Hub Projection (in.) | 0.06" |
| Inside Dia. | 5.19" |
| Material | Ductile Iron |
| Max. Rpm | 5830 RPM |
| Number Of Teeth | 38 |
| Outside Dia. | 6 14/25" |
| Pitch Dia. | 6.667" |