TB WOODS 8MPC180S12 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 4.88 inch Hub Dia., 12mm Belt Width
1400 RPM
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 2517 |
| Bushing Type | 2517 |
| Construction | Spoked |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 1 3/4" |
| Dimension M | 0.9" |
| Face Width | 0.85" |
| Hub Dia. | 4 22/25" |
| Hub Length | 1 3/4" |
| Inside Dia. | 16 1/2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1400 RPM |
| Number Of Teeth | 180 |
| Outside Dia. | 17.98" |
| Pitch Dia. | 18.046" |