TB WOODS 14MPC63S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 37mm Belt Width
2290 RPM
| Bushing | 3525 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2 1/2" |
| Dimension M | 11/25" |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Dia. | 8 3/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2290 RPM |
| Number Of Teeth | 63 |
| Outside Dia. | 10.94" |
| Pitch Dia. | 11.053" |