TB WOODS 14MPC67S68 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 68mm Belt Width, 11.755 inch Pitch Dia.
2150 RPM
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 68 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3525 |
| Bushing Type | 3525 |
| Construction | Plain |
| Dimension L | 2 1/2" |
| Face Width | 3.33" |
| Hub Length | 2 1/2" |
| Hub Projection | 0.83" |
| Hub Projection (in.) | 0.83" |
| Inside Dia. | 10 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2150 RPM |
| Number Of Teeth | 67 |
| Pitch Dia. | 11.755" |