TB WOODS 14MPC36S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 37mm Belt Width, 6.316 inch Pitch Dia.
4030 RPM
| Belt Type | Polychain |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 2517 |
| Construction | Plain |
| Dimension L | 1 3/4" |
| Dimension M | 0.31" |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Length | 1 3/4" |
| Hub Projection | 0.31" |
| Hub Projection (in.) | 0.31" |
| Inside Dia. | 4 22/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 4030 RPM |
| Outside Dia. | 6.21" |