TB WOODS 8MPC112S12 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 4.38 inch Hub Dia., 12mm Belt Width
2240 RPM
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 12 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 2012 |
| Construction | Spoked |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 1 1/4" |
| Dimension M | 2/5" |
| Face Width | 0.85" |
| Hub Dia. | 4.38" |
| Hub Length | 1 1/4" |
| Inside Dia. | 10" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2240 RPM |
| Number Of Teeth | 112 |
| Outside Dia. | 11.17" |
| Pitch Dia. | 11.229" |