TB WOODS 14MPC60S37 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 8.75 inch Hub Dia., 37mm Belt Width
2400 RPM
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Type | Polychain |
| Belt Width | 37 mm |
| Bore Type | Taper Lock Bushed |
| Bushing | 3525 |
| Construction | Plain |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2 1/2" |
| Dimension M | 11/25" |
| Face Width | 2.06" |
| Hub Dia. | 8 3/4" |
| Hub Length | 2 1/2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2400 RPM |
| Number Of Teeth | 60 |
| Outside Dia. | 10.42" |
| Pitch Dia. | 10.527" |