WEG 02012ES3EOW286T-W22 12686560 Oil Well Pump Motor, 20 HP, 1200 RPM, 208-230/460V, TEFC, 286T, Footed
1200 rpm
20 hp
286T
Get it by Friday, Apr 10
5.00% off
€4,228.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Oil Well Pumping Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Base Type | Rigid Base |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Dia. | 13 4/5" |
| Cable Press Material | Sem |
| Conduit Box Location | Exterior |
| Conduit Box Position | F1 |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 86.5% |
| Efficiency @ 50% | 86.5% |
| Efficiency @ 75% | 87.5% |
| Efficiency Group | Energy |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Finish | Epoxy Coated |
| Flange | Without |
| Frame | 284/6T , 286T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 54.4-49.2/24.6A |
| Grounding Lugs | Single |
| Height | 13 13/16" |
| Hp | 20 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 145/290-321A |
| Length Less Shaft | 23 5/16" |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 320% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yrs. |
| Moment Of Inertia (j) | 8.97 lbs.-sq. ft. |
| Motor Application | Pump |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Motor Sub Application | Oil Well Pump |
| Mounting | F-2 |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1115 RPM |
| Nema Design | D |
| No Load Amps | 6.7/13.4-14.8A |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise Level | 59 dBA |
| Nominal Efficiency | 86% |
| Number Of Poles | 6 |
| Output Rating | 20 hp |
| Overall Length | 27 15/16" |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.78 |
| Power Factor 75% | 0.85 |
| Power Factor_100% | 0.9 |
| Product Datasheet | weg-02012es3eow286t-w22.pdf |
| Rated Current | 24.2/48.4-53.5A |
| Rated Speed | 1115 RPM |
| Rated Torque | 94.2 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 208-230/460V |
| Regreasable Bearings | Regreasable Bearings |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1100-1200 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Dia. | 1 7/8" |
| Shaft Length | 4 5/8" |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Type | Keyed |
| Slip | 7.08% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1200 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Right Position |
| Thermal Protection | None |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | Yes |
| Voltage | 208-230/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 210.15 |
| Ship height (cm) | 35.08 |
| Ship length (cm) | 70.96 |
| Ship width (cm) | 57.7 |
| HS code | 8501524000 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Hp | Nameplate Rpm | Motor Enclosure Design | Frame | Service Factor | Nominal Efficiency | Shaft Length | Shaft Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
01012OS3EOW256T | 10 hp | 1110 RPM | Open Dripproof | 256T | 1 | 83% | 4" | 1 5/8" | €3,335.37 | |
![]() |
00312ES3EOW215T-W22 | 3 hp | 1060 RPM | Totally Enclosed Fan Cooled | 213/5T | 1.15 | 73.9% | 3 3/8" | 1 3/8" | €1,411.30 | |
![]() |
07512ES3EOW444T-W22 | 75 hp | 1135 RPM | Totally Enclosed Fan Cooled | 444/5T | 1.15 | 87% | 8 1/2" | 3 3/8" | €16,303.87 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0062438 R165C25BP Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Viton Seal, 10.62 Inch Height
- GRAINGER N04360.050.0350 Hex Head Cap Screw, 1/2 In - 20 Thread Size, Steel, 3 1/2 In Lg., 5/16 In Head Ht., Gr. 8
- CONTINENTAL HZR05025-15-51-G Air Hose, 1/2 Inch Hose Inside Dia, Red, 7/8 Inch Hose Outside Dia, 15 Ft Hose Lg
- OSG 1221200 Spiral Point Tap, 5/16 Inch - 24 Thread Size, 13/16 Inch Thread Lg, Bright, H1 / H3, Plug
- GROVE GEAR EL8240542.16 EL-HM824-25-H_-180-16 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
- VNE STAINLESS 51C2.0AV/VBAC-XX Pneumatic Butterfly Valve, 2 Inch Pipe Size, 108 psi Air Inlet, Spring Return
- VIKAN 42872 Utility Brush Green 11 In
- PEER CHAIN 11893 Roller Chain, Heavy Pitch, 10 Feet Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Building Accessories
- Patch Cords
- Strapping Machines
- Door Switches
- Paint Crayons
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Nitrile Coating, High-Performance Polyethylene Lining
- MEMPHIS GLOVE Ninja BNF Work Gloves, 15 Gauge, Coated Palm And Fingertips With Dots
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- ZING Unfilled Lockout Board
- SPEC Disc Spring Curved
- ANVIL Bull Plugs
- ANVIL Adjustable Pipe Saddle Supports
- HUB CITY HERA Series Gear Drive Mounting Flange Kits, F Type
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02012ES3EOW286T-W22 12686560 Oil Well Pump Motor, 20 HP, 1200 RPM, 208-230/460V, TEFC, 286T, Footed
€4,451.30 /unit


