WEG 01018ET3H215JM-S 13401475 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575V, TEFC, 215JM, Footed, Close CoupLED Pump
1800 rpm
10 hp
215JM
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,071.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 300% |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 215JM |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 10 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 68.3A |
| Locked Rotor Time (cold) | 27 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 15 sec. |
| Locked Rotor Torque | 250% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 1.07 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 4.43A |
| Noise Level | 60 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Rating | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.67 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-01018et3h215jm-s.pdf |
| Rated Current | 9.76A |
| Rated Speed | 1760 RPM |
| Rated Torque | 29.8 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.22% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 67.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Service Factor | Frequency | Motor Enclosure Design | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Mounting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3W90L-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2 hp | 2.8A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €914.46 | |
| 00218ET3W100L-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 3 hp | 4.1A | 1750 RPM | - | Rigid Base | €1,095.12 | |
| 00418ET3Y112M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 5 1/2 hp | 7.3A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €1,177.86 | |
| 00518ET3Y132S-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 7 1/2 hp | 9.1A | 1775 RPM | - | Rigid Base | €1,613.01 | |
| 00718ET3Y132M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 10 hp | 12.2A | 1770 RPM | - | Rigid Base | €1,918.09 | |
| 01818ET3Y180MFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 25 hp | 30.6A | 1775 RPM | - | Face/Base | €4,486.20 | |
| 02218ET3Y180LFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 30 hp | 36A | 1775 RPM | - | Face/Base | €5,926.53 |
Explore Products
- GROVE GEAR NH8210541.20 NH-HMQ821-20-H1-56-20 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
- BANJO FITTINGS DM300ABFP Valve, 3 Inch Fp Male X 3 Inch Bsp Thread, With Fkm Seal
- UNITED BRASS WORKS 307155 Gate Valve 1-1/4 Inch Flange
- APPROVED VENDOR U07040.008.0050 Socket Head Cap Screw, 2-64 Thread Size, Cyl., 1/2 In Lg., 0.0469 In Head Ht.
- SMC VALVES SY7240-5LOU Valve
- E JAMES & CO 310-3/16ZTAPE Rubber Buna-n 3/16 Inch Thickness 6 x 36 In
- GATES 46980027 Chemical Hose, 4 Inch I.D, 4.66 Inch O.D, 125 PSI, Blue
- BALDOR / DODGE 20A05R14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Makers
- LED Display/Cove Lighting
- Thermostat Guards
- Solenoid Valve Manifolds
- Carbide Bur Sets
- CONDOR Polyester/Cotton Knit Gloves
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets
- WEBSTONE Brass 3-Way Ball Valve with Drain, IPS x IPS x Hose Cap
- CHECKERS Warning Whip Round
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Straight Plug, Mini Quick Male
- DAYTON Floor Scrubbers
- SCHNEIDER ELECTRIC Non-Illuminated Select Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018ET3H215JM-S 13401475 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575V, TEFC, 215JM, Footed, Close CoupLED Pump
€2,071.60 /unit


