WALTER TOOLS A1211TIN-1.8 Jobber Length Drill Bit, 1.80 mm Drill Bit Size, 22 mm Flute Length, 46 mm Overall Length | CU8PCB 442H05
WALTER TOOLS A1211TIN-1.8 5058896 Jobber Length Drill Bit, 1.80 mm Size, 22 mm Flute Length, 46 mm Overall Length
Item: CU8PCBModel: A1211TIN-1.8Cross Ref: 442H05 / 5058896
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.071"
Cutting Edge Length 0.748"
Decimal Equivalent 0.0709
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 1.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Point Length 0.541 mm
Finish Tin
Finish - Machining Tin
Flute Length 22 mm
Max. Drilling Depth 22 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 46 mm
Shank Length 24 mm
Sheeter Drill No
Size 1.8 mm