WALTER TOOLS A1211-1.21 Jobber Drill Bit, 1.21 mm Drill Bit Size, 16 mm Flute Length, 38 mm Overall Length | CU8NEV 442D27
WALTER TOOLS A1211-1.21 5058483 Jobber Drill Bit, 1.21 mm Drill Bit Size, 16 mm Flute Length, 38 mm Overall Length
Item: CU8NEVModel: A1211-1.21Cross Ref: 442D27 / 5058483
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.048"
Cutting Edge Length 0.551"
Decimal Equivalent 0.0476
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1.21 mm
Flute Length 16 mm
Flute Type Spiral
Max. Drilling Depth 16 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 38 mm
Point Angle 118°
Point Type Conventional Point
Shank Length 22 mm
Size 1.21 mm